Vyrob biouhel!

Že nevíš co to je? Malý zázrak a výborný způsob jak nezůstat u řečí a dostat se k činům!

 biouhel

(Foto a více informací o biouhlu: Circus C)

Biouhel:

🖤 Zadržuje vodu v krajině, šetří hnojiva - biouhel je velmi porézní, dobře váže vodu i živiny udržuje tak vlhkost v půdě a snižuje dávky hnojiv.

🖤 Uzdravuje zemědělsky vyčerpanou půdu - díky svému velkému aktivnímu povrchu poskytuje životní prostor půdním živáčkům, kteří jsou základem půdní úrodnosti,

🖤 Zlepšuje klima - ukládá do půdy uhlík a je tak jedním ze způsobů jak můžeme uvádět v rovnováhu uhlíkový cyklus, který jsme spalováním fosilních paliv narušili. Uhlík v biouhlu je stabilní a zůstává v půdě po tisíciletí. Zlepšováním půdy a zadržováním vody taky pomáhá s adaptací na dopady klimatické krize. 

 

"Biouhel" označuje celý koncept výroby a použití zuhelnatěné biomasy. Vzniká ve speciálních pecích zahříváním na vysoké teploty bez přístupu vzduchu, pomocí tzv. pyrolýzy - podobně jako dřevěné uhlí. Dřevené uhlí se ale dělá s cílem vyrobit palivo ze dřeva pokáceného za tímto účelem. Biouhel je naopak vyráběn z nepotřebné biomasy - např. větví, suché trávy, listí za účelem uložení do půdy - k jejímu zlepšení a vázání uhlíku.

 

Ptáte se, jaké máte tedy možnosti akcí? Můžete například:

  • uspořádat přednášku o biouhlu a jeho použití,
  • sami si vypálit biouhel pro vlastní použití například na zahrádce,
  • pozvat si  profesionální biouhlíře s vybavením - např. z Cirkus C, aby předvedli pálení biouhle jako veřejnou akci. Nabízí přednášky, workshopy, osobní konzultace pro obce či zemědělce a další! Pro domluvení dpolupráce se obraťte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Pokud vás zaujala možnost svépomocné výroby biouhle, postupujte takto:

  1. shromážděte si větší množství drobnějšího materiálu - suchých větví, réví z vinohradu a podobně. Materiálu musí být opravdu poměrně hodně, objem volně ložené hromady větví se zmenší v poměru 1:15 nebo i více,
  2. najděte si vhodnou kónickou nádobu jako je kovová vana či vanička nebo korba z kolečka. Můžete si také vyhloubit díru v zemi.
  3. připravte si vodu v konvích, vždy mějte po ruce alespoň 20 litrů,
  4. a můžete se pustit do práce - zapalte oheň a přikládejte po vrstvách tak, aby hořící materiál vždy stihl zuhelnatět (zčernat) ale ještě nezačal vznikat šedivý popel. Dbejte na rovnoměrné rozvrstvení materiálu po celém povrchu, “kapsy” a “kopečky” roztahujte např. pomocí železných hrabí,
  5. nejpozději ve chvíli, kdy máte uhlíků tolik, že jsou zarovnané s vnějším okrajem nádoby nebo ohniště, proces zastavte uhašením ohně pokropením vodou. Oheň musíte opravdu důkladně prolít, jinak mohou uvnitř zůstat žhavá jádra, která se opět rozhoří a za pár hodin se hromada uhle může proměnit v kupku šedého popela.
  6. vzniklý vychladlý biouhel můžete zapravit do záhonů. Doporučujeme jej ale napřed smíchat např. s kravským hnojem nebo přisypat do kompostu. Biouhel se tak nasytí živinami a mikrobiálním životem a budete z něj mít užitek od první chvíle.
  7. gratulujeme - připravili jste si skvělé hnojivo s dlouhotrvajícím účinkem. Na jeden kilogram biouhlu připadá zhruba 2,7 kg fixovaného CO2, takže jste navíc téměř na věky pohřbili uhlík, který by jinak rozkladem unikl zpět do atmosféry. 

 

Tip pro města a obce: Věděli jste, že biouhel se dá výborně využít pro budování modro zelené infrastruktury? Praktické tipy tady: http://www.cirkusc.cz/blog/biouhel-do-ulic 

 

Vyrob biouhel!

Další druhy akcí:

Klimatická koalice
Ekumenická akademie
Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.